Skip to content

217 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block943.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage748
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,000
50%
Improvement Value:$248,300
50%
Total Assessment$501,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,129+5.2%
2024$8,678+20.2%
2023$7,222+0.4%
2022$7,190+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960