Skip to content

209 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1962

Last Sale Price
$477,500
Last Sale Date
Nov 12, 2003

Property Information

Block943.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,500
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
64%
Improvement Value:$243,600
36%
Total Assessment$675,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,303+5.2%
2024$11,695+8.6%
2023$10,769+0.4%
2022$10,722+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$477,500
DeedBook 11808, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1962