Skip to content

218 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 27, 1999

Property Information

Block943.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,178
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
52%
Improvement Value:$398,800
48%
Total Assessment$830,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,129+5.2%
2024$14,381+5.9%
2023$13,585+0.4%
2022$13,525+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5686, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1970