Skip to content

234 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 2024

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block943.05
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings0
ZoningR40B
Sq Footage809
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$710,000
44%
Improvement Value:$902,000
56%
Total Assessment$1,612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,355+124.4%
2024$13,083+2.5%
2023$12,758+0.4%
2022$12,702+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$915,000
Sq Ft809DeedBook 18745, Page 1702Recorded10/27/2021