Skip to content

299 Monterey CircleLavallette, NJ 08735

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block943.05
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,862
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
58%
Improvement Value:$327,800
42%
Total Assessment$777,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,164+5.2%
2024$13,464+16.6%
2023$11,546+0.4%
2022$11,495+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5268, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4302, Page 501