Skip to content

297 Monterey CircleLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block943.05
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,114
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$710,000
70%
Improvement Value:$299,100
30%
Total Assessment$1,009,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,376+5.2%
2024$17,468+10.2%
2023$15,849+0.4%
2022$15,780+4.5%
Property History
Sales5

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$895,000
DeedBook 14288, Page 1939

Property Sale

SaleMulti
$895,000
DeedBook 13252, Page 1549

Property Sale

SaleMulti
$575,500
DeedBook 10864, Page 675

Property Sale

SaleMulti
$395,000
DeedBook 5764, Page 914

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4028, Page 336