Skip to content

295 Monterey CircleLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 22, 1999

Property Information

Block943.05
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description2.5F1G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage3,526
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$710,000
62%
Improvement Value:$442,300
38%
Total Assessment$1,152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,983+5.2%
2024$19,946-11.7%
2023$22,580+0.4%
2022$22,481+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 5752, Page 352

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 4667, Page 318