Skip to content

289 Monterey CircleLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2006

Property Information

Block943.05
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
77%
Improvement Value:$209,400
23%
Total Assessment$929,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,924+5.2%
2024$16,088+9.1%
2023$14,739+0.4%
2022$14,675+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4514, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1960