Skip to content

208 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Aug 26, 1975

Property Information

Block943.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,122
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
76%
Improvement Value:$139,000
24%
Total Assessment$571,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,398+5.2%
2024$9,884+8.2%
2023$9,138+0.4%
2022$9,098+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967