Skip to content

203 Carmel DriveLavallette, NJ 08735

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2009

Property Information

Block943.06
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage3,309
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
54%
Improvement Value:$486,300
46%
Total Assessment$1,056,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,235+5.2%
2024$18,285-13.9%
2023$21,242+0.4%
2022$21,149+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5580, Page 222

Property Sale

Sale
$39,700
DeedBook NaN, Page NaN