Skip to content

223 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1973

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block943.06
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$590,000
75%
Improvement Value:$194,300
25%
Total Assessment$784,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,282+5.2%
2024$13,576-8.9%
2023$14,895+0.4%
2022$14,829+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 16419, Page 797Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3825, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1973