Skip to content

229 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1963

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 30, 2010

Property Information

Block943.06
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,228
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$580,000
71%
Improvement Value:$234,900
29%
Total Assessment$814,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,839+5.2%
2024$14,106-11.5%
2023$15,940+0.4%
2022$15,869+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3887, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1963