Skip to content

235 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 2022

Last Sale Price
$587,500
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block943.06
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage808
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$580,000
45%
Improvement Value:$717,800
55%
Total Assessment$1,297,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,633+5.2%
2024$22,465+79.8%
2023$12,497+0.4%
2022$12,443+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$587,500
Sq Ft808DeedBook 17695, Page 1515Recorded11/26/2019