Skip to content

251 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 6, 2014

Property Information

Block943.06
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,020
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
56%
Improvement Value:$450,900
44%
Total Assessment$1,020,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,591+5.2%
2024$17,672+7.6%
2023$16,425+0.4%
2022$16,353+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 15956, Page 283Recorded12/8/2014

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook NaN, Page NaN