Skip to content

255 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1964

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 7, 2000

Property Information

Block943.06
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,166
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
75%
Improvement Value:$189,800
25%
Total Assessment$759,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,836+5.2%
2024$13,152+10.2%
2023$11,931+0.4%
2022$11,879+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 10182, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1964