Skip to content

257 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Date
Jan 3, 2069

Property Information

Block943.06
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,484
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$570,000
82%
Improvement Value:$122,400
18%
Total Assessment$692,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,359+5.3%
2024$11,735+9.8%
2023$10,684+0.5%
2022$10,636+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,480,000
Sq Ft1,484DeedBook 19843, Page 1928Recorded11/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970