Skip to content

277 Monterey CircleLavallette, NJ 08735

Built 1963

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block943.06
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,508
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
67%
Improvement Value:$358,100
33%
Total Assessment$1,078,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,632+5.2%
2024$18,662-8.6%
2023$20,418+0.4%
2022$20,329+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 16179, Page 227Recorded9/3/2015

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4224, Page 745

Property Built

Built

Year Built: 1963