Skip to content

201 Carmel DriveLavallette, NJ 08735

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block943.06
Lot98
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class19
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,973
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,000
72%
Improvement Value:$240,200
28%
Total Assessment$860,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,664+5.2%
2024$14,890-5.6%
2023$15,769+0.4%
2022$15,700+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5404, Page 923