Skip to content

296 Monterey CircleLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Date
Dec 6, 1995

Property Information

Block943.07
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,568
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,000
53%
Improvement Value:$431,900
47%
Total Assessment$917,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,715+5.2%
2024$15,889+6.6%
2023$14,905+0.4%
2022$14,839+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5336, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1970