Skip to content

107 Del Monte RoadLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block944.01
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class19
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,238
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
43%
Improvement Value:$451,800
57%
Total Assessment$793,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,455+5.2%
2024$13,741+23.3%
2023$11,145+0.4%
2022$11,096+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 18065, Page 62Recorded9/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5396, Page 356

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4974, Page 447