Skip to content

109 Del Monte RoadLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Date
May 24, 1991

Property Information

Block944.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,744
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
46%
Improvement Value:$393,900
54%
Total Assessment$735,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,426+5.2%
2024$13,713+51.6%
2023$9,048+0.4%
2022$9,008+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4906, Page 554