Skip to content

117 Del Monte RoadLavallette, NJ 08735

Built 1959

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block944.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
65%
Improvement Value:$184,900
35%
Total Assessment$526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,595+5.2%
2024$9,121+17.1%
2023$7,786+0.4%
2022$7,751+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 17169, Page 1196Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 3895, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1959