Skip to content

107 San Diego RoadLavallette, NJ 08735

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block944.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage806
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
67%
Improvement Value:$165,200
33%
Total Assessment$507,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,236+5.2%
2024$8,780+45.9%
2023$6,020+0.4%
2022$5,993+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953