Skip to content

110 Del Monte RoadLavallette, NJ 08735

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2011

Property Information

Block944.02
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class19
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,628
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
43%
Improvement Value:$453,700
57%
Total Assessment$795,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,490+5.2%
2024$13,774+47.5%
2023$9,336+0.4%
2022$9,295+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14450, Page 676

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 10220, Page 108

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook NaN, Page NaN