Skip to content

113 San Diego RoadLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block944.02
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,912
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
43%
Improvement Value:$471,200
57%
Total Assessment$831,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,136+5.2%
2024$14,388+38.2%
2023$10,413+2.9%
2022$10,118+4.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 3993, Page 930