Skip to content

104 Del Monte RoadLavallette, NJ 08735

Built 1954

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 5, 1999

Property Information

Block944.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,924
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
58%
Improvement Value:$248,300
42%
Total Assessment$590,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,749+5.2%
2024$10,218+15.5%
2023$8,850+0.4%
2022$8,811+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5706, Page 978

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 5073, Page 201

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4562, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1954