Skip to content

105 San Diego RoadLavallette, NJ 08735

Built 1954

Last Sale Date
Jun 19, 2002

Property Information

Block944.02
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage576
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
86%
Improvement Value:$53,700
14%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,206+5.2%
2024$6,850+36.2%
2023$5,028+0.4%
2022$5,005+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10944, Page 1604

Property Sale

Sale
$33,900
DeedBook 3710, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1954