Skip to content

113 Carmel DriveLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jul 31, 2014

Property Information

Block944.03
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage624
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
68%
Improvement Value:$158,100
32%
Total Assessment$500,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,107+5.2%
2024$8,657+40.0%
2023$6,185+0.4%
2022$6,158+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 15867, Page 1108Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$72,450
DeedBook 4198, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1955