Skip to content

112 San Diego RoadLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Date
Jul 5, 1994

Property Information

Block944.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,820
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
41%
Improvement Value:$492,300
59%
Total Assessment$834,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,193+5.2%
2024$14,442+47.4%
2023$9,795+0.4%
2022$9,752+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5194, Page 296