Skip to content

114 San Diego RoadToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block944.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class21
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage648
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
43%
Improvement Value:$453,200
57%
Total Assessment$795,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,481+5.2%
2024$13,765+48.2%
2023$9,291+0.4%
2022$9,250+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5096, Page 376

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4585, Page 552