Skip to content

116 San Diego RoadLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block944.03
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1724
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,724
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
43%
Improvement Value:$453,000
57%
Total Assessment$795,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,477+5.2%
2024$13,761+28.3%
2023$10,726+0.4%
2022$10,679+46.3%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,724DeedBook 17734, Page 1313Recorded12/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 17034, Page 1334