Skip to content

118 San Diego RoadLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block944.03
Lot19.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description1684
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
43%
Improvement Value:$453,000
57%
Total Assessment$795,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,477+5.2%
2024$13,761+29.4%
2023$10,631+0.4%
2022$10,585+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 17964, Page 851Recorded7/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 17034, Page 1334