Skip to content

102 San Diego RoadLavallette, NJ 08735

Built 2023

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
May 20, 1992

Property Information

Block944.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
44%
Improvement Value:$434,200
56%
Total Assessment$776,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,135+5.2%
2024$13,436+124.4%
2023$5,987+0.4%
2022$5,961+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 4982, Page 932