Skip to content

141 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1966

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 23, 1998

Property Information

Block944.07
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,018
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
59%
Improvement Value:$305,700
41%
Total Assessment$737,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,434+5.2%
2024$12,770+21.4%
2023$10,521+0.4%
2022$10,475+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5601, Page 272

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5163, Page 465

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4977, Page 246

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4518, Page 967

Property Built

Built

Year Built: 1966