Skip to content

116 Carmel DriveLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Date
Sep 20, 2017

Property Information

Block944.07
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,144
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
73%
Improvement Value:$162,200
27%
Total Assessment$594,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,820+5.2%
2024$10,286+26.2%
2023$8,149+0.4%
2022$8,113+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 16890, Page 1052Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 14180, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1968