Skip to content

129 San Fernando DriveLavallette, NJ 08735

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2005

Property Information

Block944.07
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1051

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,716
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
73%
Improvement Value:$160,000
27%
Total Assessment$592,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+5.2%
2024$10,248+9.3%
2023$9,379+0.4%
2022$9,338+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4815, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1965