Skip to content

22 West Brighton DriveToms River Twp, NJ 01703

Built 1940

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block944.28
Lot27
QualifierD0008
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningSMF
Sq Footage384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$124,900
100%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,274+5.2%
2024$2,162+180.2%
2023$772+0.4%
2022$768+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000

Property Sale

Sale
$195,000

Property Built

Built

Year Built: 1940