Skip to content

18 West Rutherford LaneLavallette, NJ 08735

Built 2014

Last Sale Date
May 30, 2004

Property Information

Block944.28
Lot28
QualifierD0005
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningSMF
Sq Footage1,024
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$179,100
100%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,261+5.2%
2024$3,100+30.0%
2023$2,385+0.4%
2022$2,374+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$0