Skip to content

50 West Rutherford LaneLavallette, NJ 08735

Built 2007

Last Sale Date
Sep 10, 1999

Property Information

Block944.28
Lot28
QualifierD0021
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningSMF
Sq Footage1,910
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$224,600
100%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,090+5.2%
2024$3,888-9.5%
2023$4,296+0.4%
2022$4,277+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$0