Skip to content

11 West Rutherford LaneLavallette, NJ 08735

Built 1945

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block944.28
Lot28
QualifierD0041
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningSMF
Sq Footage664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$138,700
100%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,526+5.2%
2024$2,401+73.3%
2023$1,385+0.4%
2022$1,379+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 19308, Page 1116

Property Sale

Sale
$235,000

Property Built

Built

Year Built: 1945