Skip to content

124 Joseph StreetLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block944.29
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage774
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
37%
Improvement Value:$461,300
63%
Total Assessment$732,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,335+5.2%
2024$12,676+11.8%
2023$11,343+0.4%
2022$11,293+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 16945, Page 418Recorded11/21/2017

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5687, Page 702