Skip to content

105 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 2023

Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block944.29
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage572
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
34%
Improvement Value:$533,900
66%
Total Assessment$804,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,657+5.2%
2024$13,933+97.3%
2023$7,062+0.4%
2022$7,031+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft572DeedBook 16474, Page 1284Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 14718, Page 1527

Property Sale

Sale
$273,333
DeedBook 12594, Page 237

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4670, Page 793