Skip to content

129 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2010

Property Information

Block944.29
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage748
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
54%
Improvement Value:$233,700
46%
Total Assessment$504,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,191+5.2%
2024$8,736+22.0%
2023$7,159+0.4%
2022$7,128+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4672, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1957