Skip to content

137 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block944.29
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage2,678
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
33%
Improvement Value:$546,400
67%
Total Assessment$817,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,885+5.2%
2024$14,149+25.7%
2023$11,255+0.4%
2022$11,206+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006