Skip to content

3111 Route 35 N.B.Lavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Date
Mar 10, 1983

Property Information

Block944.30
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage3,500
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,000
65%
Improvement Value:$330,000
35%
Total Assessment$930,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,935+5.2%
2024$16,098-4.9%
2023$16,929+0.4%
2022$16,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4109, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1950