Skip to content

113 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$526,000
Last Sale Date
Jul 11, 2011

Property Information

Block944.30
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage2,074
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
47%
Improvement Value:$451,300
53%
Total Assessment$853,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,539+5.2%
2024$14,771+32.0%
2023$11,192+0.4%
2022$11,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$526,000
DeedBook 14930, Page 704

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 13961, Page 254

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4315, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1967