Skip to content

125 Ocean Bay BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1967

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block944.30
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningRB5
Sq Footage975
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
52%
Improvement Value:$365,100
48%
Total Assessment$767,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,969+5.2%
2024$13,279+51.0%
2023$8,795+0.4%
2022$8,756+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft975DeedBook 18932, Page 219Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft975DeedBook 15661, Page 1912Recorded10/15/2013

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4532, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1967