Skip to content

136 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$1,575,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block944.30
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class19
Description3F2G
Dwellings0
ZoningR40B
Sq Footage2,546
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,000
32%
Improvement Value:$575,000
68%
Total Assessment$846,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,406+100.5%
2024$7,684+21.1%
2023$6,345+0.4%
2022$6,317+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,575,000
Sq Ft2,546DeedBook 19957, Page 1773Recorded3/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft572DeedBook 19517, Page 19Recorded10/23/2023