Skip to content

128 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 1953

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block944.30
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage572
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
36%
Improvement Value:$481,800
64%
Total Assessment$752,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,708+5.2%
2024$13,031+10.1%
2023$11,839+67.1%
2022$7,083+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$319,900
Sq Ft572DeedBook 17782, Page 813Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3686, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1953