Skip to content

112 Kathryn StreetLavallette, NJ 08735

Built 2016

Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block944.30
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage572
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,000
43%
Improvement Value:$361,300
57%
Total Assessment$632,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,514+5.2%
2024$10,945+31.0%
2023$8,357+0.4%
2022$8,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft572DeedBook 16474, Page 1278Recorded8/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft572DeedBook 15945, Page 91Recorded11/20/2014